האם לחוקר פרטי מותר לצוטט לשיחות טלפוניות?

תחום החקירות הפרטיות יכול לעיתים לחצות גבולות שנראים לנו פליליים. עם זאת, החוק בישראל לחקירות פרטיות מדגיש ומסביר מה הקו שעובר בין מעשים חוקיים ללא חוקיים בעת התנהלות חקירה מסוג שכזה. חוקרים פרטיים אינם רוצים לעבור על החוק, ועליהם לפעול על פי קודים אתיים מאוד ברורים. בהקשר זה עולה השאלה: האם לחוקר פרטי מותר לצוטט לשיחות טלפוניות? במאמר זה נדון בכך. 

 

חוק האזנות סתר

לחוקרים פרטיים מותר להאזין לשיחות, במידה ואם אדם אחד שנמצא בשיחה מודע לכך ואישר את המעשה, גם אם שאר הנוכחים בשיחה אינם מודעים להאזנת החוקר. עם זאת, חוקר פרטי לא יכול לבצע האזנות סתר מבלי שאף אחד מהמוקלטים או מהמשוחחים מודע להאזנה.

כל חוקר פרטי שמעוניין לבצע האזנות סתר מלאות ללא ידיעת אף אחד מהמשוחחים, זקוק להוציא צו אישור מיוחד מבית המשפט שמסכים לו לבצע זאת. במשרד בן דוד חקירות תוכלו למצוא חוקרים פרטיים מומחים שיוכלו לעזור לכם לכל מטרה.

 

מה מותר לחוקר פרטי לבצע?

לחוקרים פרטיים אסור לעבור על החוק ולבצע פעולות פליליות, כפי שלשאר האזרחים אסור. התחזות לגורם מדיני הינה עבירה על החוק ואף משרד חקירות אינו יכול להציג מצג שווא כי הוא עובד תחת או יחד עם גורם ממשלתי. בנוסף, לחוקרים פרטיים אסור לצלם תמונות בחדר המיטות או באזורים פרטיים שונים ולהציגם כראיה בבית משפט.

חוק הגנת הפרטיות במדינת ישראל אוסר על צילום תמונות או וידאו במרחבים פרטיים ומאפשר זאת רק במרחבים ציבוריים. חוקר פרטי שעושה שימוש בתמונות פרטיות בבית משפט או בעת חקירה עובר על החוק ועלול לקבל כתב אישום.

במידה והורים מעוניינים שתתבצע חקירה נגד בנם או ביתם מתחת לגיל 18, החוקר יכול לעקוב אחרי הקטין רק באישור מפורש של שני ההורים. כמו כן, חוקר פרטי יכול לקבל גישה למידע פרטי של הקטין במחשב או בטלפון במידה וההורים מאשרים את הדבר. עם זאת, בעת חקירת קטין מסוים, אסור לחוקר לערב או לחקור קטינים אחרים ללא אישור ההורים שלהם.

 

הקוד האתי של החוקרים הפרטיים

חוקרים פרטיים פועלים ונאמנים לקוד האתי. הם דובקים בו במהלך החקירות והמשימות עבור הלקוחות. החוקר הפרטי צריך לנקוט בכל האמצעים ההולמים על מנת לדאוג כי החקירה מתבצעת על פי הקוד האתי ללא חשד למעשים פליליים וכי אף אחד מהאנשים הנחקרים או החוקרים אינו נפגע בתהליך או מאויים על חייו.

מטרתו של החוקר הפרטי ושל המקצוע באופן כללי הוא להעניק שירות של בירור עובדות והענקת צדק, זאת למי שיש אינטרס סיבתי מובהק ולגטימי לקבלת המידע. אסור לחוקר פרטי להשיג מידע בדרכים בלתי חוקיות עבור שוחד וטובות הנאה כספיות. במידה וחוקר פרטי עובר על החוק, ניתן לפעול כנגדו בכמה דרכים – במישור המשמעתי, הפלילי וגם האזרחי, זאת בהתאם לחשד העבירה.

חקירות

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא